Popularne wyszukiwania: Rak płuca Rak piersi Rak szyjki macicy Rak jelita grubego Rak gruczołu krokowego


Nowości w leczeniu i profilaktyce nowotworów
W leczeniu nowotworów pojawia się coraz więcej cząsteczek, które znacząco poprawiają możliwości leczenia chorób nowotworowych pozwalając na personalizowanie leczenia. Szczególnie szybko rozwijająca się klasa leków to leki biologiczne - ukierunkowane molekularnie.
Leki ukierunkowane molekularnie (celowane) stanowią szeroką grupę substancji o działaniu przeciwnowotworowym, wykorzystującą w swoim działaniu hamowanie molekularnych mechanizmów powstawania i progresji nowotworów. Przykładami takich mechanizmów jest przekazywanie sygnału dotyczącego podziału komórek nowotworowych przez nieprawidłowe białka lub angiogeneza nowotworowa – powstawanie naczyń krwionośnych i limfatycznych w obrębie guza.
Pierwsza grupa leków, to leki stosowane w leczeniu nowotworów ginekologicznych. Chore na raka jajnika i zaawansowanego raka szyjki macicy zyskały nowe opcje terapeutyczne (olaparib i bewacyzumab). Od 2022 roku refundowany będzie niraparib w leczeniu podtrzymującym pacjentek z rakiem jajnika bez względu na obecność mutacji w genach BRCA 1 i 2.
Duży postęp nastąpił również w leczeniu chorych na raka płuca. Od 2021 roku grupy pacjentów, spełniających kryteria włączenia nowych leków immunologicznych znacznie się powiększyły. Pacjenci, u których występuje ekspresja PD-L1 poniżej 50%, mają możliwość terapii skojarzonej (pembrolizumabu z chemioterapią). U pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca istnieje możliwość terapii ozymertynibem w I linii leczenia.

Pacjenci po jednoczasowej radiochemioterapii, którzy mają miejscowo zaawansowanego, nieoperacyjnego niedrobnokomórkowego raka płuca, mają możliwość leczenia durwalumabem w leczeniu konsolidującym. Podobnie chorzy z zaawansowanym, nieoperacyjnym niedrobnokomórkowym rakiem płuca mogą liczyć na nowe leczenie z wykorzystaniem atezolizumabu. W leczeniu pacjentów z zaawansowanym niedrobnokmórkowym rakiem płuca pojawiły się też trzy nowe cząsteczki: brygantynib, dakomitynib oraz lorlatynib.
W leczeniu nowotworów skóry pojawiły się, oprócz dostępnych już w leczeniu czerniaka, leki immunologiczne wykorzystywane do leczenia raka z komórek Merkla (awelumab) i raka kolczystokomórkowego skóry (cemiplimab).
Największą nowością, z którą nadzieje wiążą zarówno chorzy jak i lekarze, jest terapia CAR-T dostępna dla pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną z komórek B u pacjentów do 25. roku życia (którzy są oporni na leczenie lub mają drugi bądź kolejny nawrót choroby. W Polsce działają 4 certyfikowane ośrodki, w których może być podawana chorym terapia CAR-T. Pierwszym ośrodkiem, który uzyskał certyfikację (2019), była Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, następnie Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach. Jako trzeci ośrodek, który wdrożył terapię CAR-T, dołączyła Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu lecząca dzieci. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego — Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych stosuje tę terapię od 2021 roku.
Dostęp do nowych leków uzyskali także pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym i chorzy na agresywną mastocytozę układową, a także pacjenci przewlekłą białaczką limfocytową (PBL).
Pacjenci onkologiczni mogą również brać udział w badaniach klinicznych nowych leków. Baza badań klinicznych w Polsce jest dostępna w języku polskim i oferuje informacje o rekrutacji i aktywnych badaniach w Polsce. Pacjenci, którzy nie znajdą odpowiedniego badania klinicznego mogą korzystać z anglojęzycznej bazy badań klinicznych.
Profilaktyka pierwotna nowotworów również święci swoje triumfy w Polsce od listopada 2021 wprowadzono 50% refundację szczepienia przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).