Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Podstawy prawne

Materiały

Przypadki zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce są gromadzone na podstawie kart zgłoszenia nowotworów złośliwych (druk MZ/N-1a) na mocy Rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 14 czerwca 2018 r. w sprawie Krajowego Rejestru Nowotworów (Dz. U. 2018 poz. 1197).

Ocena umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce została opracowana na podstawie danych pochodzących z aktów zgonów gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.

Prezentowane dane są gromadzone zgodnie z 10 Rewizją Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Definicje i metody

Współczynnik surowy – liczba zdarzeń (zachorowań lub zgonów) przeliczona na 100 tys. osób w badanej populacji

Cząstkowy współczynnik zachorowalności (umieralności) – liczba zdarzeń (zachorowań lub zgonów) w określonej grupie wieku wyrażona na 100 tys. przedstawicieli populacji w danej grupie wieku.

Standaryzowany wg wieku współczynnik zachorowalności (umieralności) określa, ile zachorowań (zgonów) wystąpiłoby w badanej populacji, gdyby struktura wieku tej populacji była taka sama jak struktura wieku populacji przyjętej za standard.  Prezentowane dane odnoszą się do dwóch populacji standardowych: standardowej populacji świata (ASW – Age Standardized World) i standardowej populacji Europy (ASE – European Standard Population 2013).

Ryzyko zachorowania (zgonu) – przybliżone prawdopodobieństwo zachorowania (zgonu) na daną chorobę w określonym przedziale wieku, jeżeli nie zachoruje się na inną chorobę (odpowiednio: jeżeli nie nastąpi zgon z innych przyczyn). Odnośnik do definicji

Podstawy prawne.docx
Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Najnowszy Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2022 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony