Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory płuca i opłucnej
Prewencja

Prewencja

Najważniejszym czynnikiem etiologicznym większości nowotworów klatki piersiowej jest aktywne palenie tytoniu i bierne narażenie na dym tytoniowy. Niepodejmowanie palenia tytoniu lub rezygnacja z tego nałogu jest najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka płuca. Rezygnacja z nałogu palenia tytoniu jest szczególnie ważna u osób leczonych z powodu nowotworu uwarunkowanego paleniem tytoniu, gdyż ryzyko zachorowania na kolejny nowotwór tytoniozależny, w tym raka płuca, jest szczególnie wysokie.

Ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej, poza projektami o charakterze naukowym, nie prowadzi się obecnie regularnych badań przesiewowych czy programów wczesnego wykrywania raka płuca. Regularne wykonywanie klasycznych zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej nie zmniejsza umieralności z powodu nowotworów płuca. Pewne nadzieje wiąże się obecnie z programami niskodawkowej tomografii komputerowej klatki piersiowej – w jednym z badań klinicznych wykorzystujących tą metodę obrazowania wykazano zmniejszenie umieralności z powodu raka płuca w grupie nałogowych palaczy tytoniu, inne badania są obecnie w toku. Rutynowe wdrożenie tych badań w skali kraju pozostaje jednak bardzo kontrowersyjne ze względu na wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich (guzków płuca, które nie są nowotworami złośliwymi), jak również ograniczoną dostępność i wysoki koszt. Najważniejszym czynnikiem ograniczenia umieralności z powodu raka płuca pozostaje niepodejmowanie palenia tytoniu lub rezygnacja z tego nałogu przez osoby palące.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony