Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - ośrodkowego układu nerwowego
Leczenie

Leczenie

W leczeniu niezwykle istotna jest możliwość operacyjnego wycięcia całego guza. Dlatego zabiegi te powinny być przeprowadzane w wyspecjalizowanych ośrodkach neurochirurgii dziecięcej. Radykalne usunięcie nowotworu daje znacznie większe szanse na wyleczenie niż przy obecności pozostałości resztek guza. W chwili obecnej w ośrodkach neurochirurgii dziecięcej stosuje się nowoczesne narzędzia i metody, z neuronawigacją włącznie. Możliwość wykonywania biopsji stereotaktycznych i biopsji endoskopowych zmniejsza ryzyko uszkodzeń w obrębie tkanki mózgowej. Na podstawie przebiegu zabiegu operacyjnego oraz badań obrazowych dokonuje się oceny stopnia resekcji guza, co ma istotne znaczenie dla rokowania i planowania dalszego leczenia.

Uzupełnieniem leczenia chirurgicznego jest w większości nowotworów mózgu chemioterapia i radioterapia. Dzięki temu wyniki leczenia tych nowotworów uległy znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony