Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Działanie terapii CAR-T

Obok wielu nowatorskich leków biologicznych coraz częściej wykorzystywanych w leczeniu nowotworów hematologicznych pojawiła się kolejna innowacyjna metoda leczenia – terapia CAR-T. Chociaż jest to wciąż metoda na etapie rozwoju, to staje się ona istotnym przełomem w leczeniu niektórych jednostek chorobowych.

 

Największą nowością, z którą nadzieje wiążą zarówno chorzy jak i lekarze, jest terapia CAR-T (ang. Chimeric antigen receptor (CAR) T-cell therapy). CAR-T to jednorazowa, specjalnie opracowywana terapia genowo-komórkowa, która zwalcza raka poprzez wykorzystanie układu odpornościowego pacjenta. Terapia ta jest dostępna dla pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną z komórek B u pacjentów do 25. roku życia (którzy są oporni na leczenie lub mają drugi bądź kolejny nawrót choroby.

Terapia Car-T - wizualizacja 3D

Ze względu na rygorystyczne procedury przygotowania i prowadzenia terapii CAR-T, jej stosowanie wymaga odpowiedniej infrastruktury ośrodka oraz profesjonalnego przeszkolenia. Zakończenie procedury akredytacyjnej świadczy o pełnym przygotowaniu placówki do stosowania terapii CAR-T u pacjentów spełniających kryteria leczenia.

W Polsce działają 4 certyfikowane ośrodki, w których może być podawana chorym terapia CAR-T. Pierwszym ośrodkiem, który uzyskał  certyfikację (2019), była Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, następnie Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie — Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach. Jako trzeci ośrodek, który wdrożył terapię CAR-T,  dołączyła Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu lecząca dzieci. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego — Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych stosuje tę terapię od 2021 roku.

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony