Rola i znaczenie profilaktyki nowotworowej
W profilaktyce rozróżniamy trzy obszary związane z ochroną przed nowotworami: profilaktykę pierwotną, wtórną oraz prewencję trzeciorzędową.
Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Tak rozumiana profilaktyka raka ma na celu zapobieżenie zachorowaniu na nowotwór złośliwy, a w konsekwencji obniżenie liczby zgonów.
Jednym z podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów jest udostępnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz promocja prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia.
Badania naukowe dowodzą, że nawet do 95% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, których działanie możemy ograniczać, lub nawet całkowicie eliminować.
Zachorowania związane wyłącznie z dziedzicznym obciążeniem genetycznym stanowią jedynie 5-10% przypadków. Czynniki, o udowodnionym naukowo wpływie na ryzyko zachorowania, zostały skatalogowane przez naukowców Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (ang. Intenarnational Research on Cancer) w publikacji zatytułowanej Europejski Kodeks Walki z Rakiem (EKWzR). Szacuje się, że gdyby wszyscy Europejczycy przestrzegali 12. zaleceń opisanych w EKWzR, można byłoby uniknąć nawet połowy zgonów nowotworowych w regionie. Co dokładnie znajduje się w Kodeksie?
Zachęcamy do zajrzenia do polskiej wersji broszury zatytułowanej "12 sposobów na zdrowie" pod adresem http://www.12sposobownazdrowie.pl.