Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

żywienie
zdrowa dieta
profilaktyka nowotworów
Opublikowane: czw., 19-10-2023 - 13:07

Dietetyczka Marta Miklewska podkreśla znaczenie profilaktyki nowotworowej poprzez ograniczenie spożycia wysokoprzetworzonej żywności, utrzymanie prawidłowej masy ciała i regularną aktywność fizyczną. Zaleca także zmniejszenie spożycia cukru w napojach oraz unikanie suplementów diety jako pierwszego wyboru przed zdrową codzienną dietą. Wskazuje, że kluczowe jest komponowanie posiłków zgodnie z modelem "zdrowego talerza", gdzie połowę stanowią warzywa i owoce, 1/4 pełnowartościowe zboża, a 1/4 produkty źródła białka i tłuszczu. Duże spożycie wysokoprzetworzonej żywności wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka o 12%, w tym raka jelita grubego, płuc, piersi u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. Miklewska podkreśla także znaczenie aktywności fizycznej w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu nadwadze, szczególnie w obliczu narastającej epidemii otyłości.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu tutaj.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony