Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

żywienie
zdrowa dieta
profilaktyka nowotworów
Opublikowane: czw., 19-10-2023 - 13:07

Dietetyczka Marta Miklewska podkreśla znaczenie profilaktyki nowotworowej poprzez ograniczenie spożycia wysokoprzetworzonej żywności, utrzymanie prawidłowej masy ciała i regularną aktywność fizyczną. Zaleca także zmniejszenie spożycia cukru w napojach oraz unikanie suplementów diety jako pierwszego wyboru przed zdrową codzienną dietą. Wskazuje, że kluczowe jest komponowanie posiłków zgodnie z modelem "zdrowego talerza", gdzie połowę stanowią warzywa i owoce, 1/4 pełnowartościowe zboża, a 1/4 produkty źródła białka i tłuszczu. Duże spożycie wysokoprzetworzonej żywności wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka o 12%, w tym raka jelita grubego, płuc, piersi u kobiet oraz gruczołu krokowego u mężczyzn. Miklewska podkreśla także znaczenie aktywności fizycznej w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu nadwadze, szczególnie w obliczu narastającej epidemii otyłości.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu tutaj.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony