Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Białaczka plazmatycznokomórkowa
Diagnostyka

Diagnostyka

Ustalenie rozpoznania opiera się na stwierdzeniu we krwi obwodowej absolutnej liczby komórek plazmatycznych większej lub równej 2 miliardy/l. Konieczne badania pomocnicze obejmują: pobranie szpiku kostnego; badania radiologiczne, włączając kości długie (zdjęcia przeglądowe RTG); pełną morfologię krwi obwodowej; testy funkcji wątroby, kreatyninę; β2-mikroglobulinę (białko prognozujące przebieg białaczki); elektroforezę białek w surowicy i moczu z immunofiksacją (specjalistyczne badanie poszczególnych rodzajów białek w krwi i moczu); aktywność dehydrogenazy mleczanowej (enzymu często podwyższonego w tej chorobie) i stężenie wapnia. Skomplikowane badania genetyczne służą do prognozowania rokowania i przebiegu choroby.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony