Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór części krtaniowej gardła
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Mikroskopowo zwykle rozpoznawane są raki płaskonabłonkowe o wysokim (mniej złośliwe) lub pośrednim stopniu zróżnicowania. Płaskonabłonkowe raki o niskim stopniu zróżnicowania (bardziej złośliwe) występują dość rzadko. Inne rodzaje nowotworów w tym miejscu należą do rzadkości. Najczęstszym umiejscowieniem raka części krtaniowej gardła stanowi zachyłek gruszkowaty. Naturalny przebieg raka części krtaniowej gardła wynika ze złożoności anatomicznej okolicy oraz dużej ilości okolicznych naczyń chłonnych. Od tego zależy też ogólnie niekorzystne rokowanie, prawdopodobnie najgorsze wśród nowotworów narządów głowy i szyi. Wzrost miejscowy raka części krtaniowej gardła jest szybki i z racji miejsca wcześnie dochodzi do zajęcia sąsiednich narządów, takich jak krtań wraz z jej chrząstkami czy ustna część gardła. W rakach okolicy zapierściennej stosunkowo wcześnie dochodzi do zajęcia początkowej części przełyku. Przy wszystkich umiejscowieniach charakterystyczne jest wczesne występowanie przerzutów do węzłów chłonnych szyi, z wyjątkiem węzłów podżuchwowych. Przerzuty miejscowe raka części krtaniowej gardła mogą dotyczyć także węzłów chłonnych klatki piersiowej. Przerzuty odległe są częstsze niż w większości innych raków płaskonabłonkowych narządów głowy i szyi.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony