Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór części krtaniowej gardła
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Mikroskopowo zwykle rozpoznawane są raki płaskonabłonkowe o wysokim (mniej złośliwe) lub pośrednim stopniu zróżnicowania. Płaskonabłonkowe raki o niskim stopniu zróżnicowania (bardziej złośliwe) występują dość rzadko. Inne rodzaje nowotworów w tym miejscu należą do rzadkości. Najczęstszym umiejscowieniem raka części krtaniowej gardła stanowi zachyłek gruszkowaty. Naturalny przebieg raka części krtaniowej gardła wynika ze złożoności anatomicznej okolicy oraz dużej ilości okolicznych naczyń chłonnych. Od tego zależy też ogólnie niekorzystne rokowanie, prawdopodobnie najgorsze wśród nowotworów narządów głowy i szyi. Wzrost miejscowy raka części krtaniowej gardła jest szybki i z racji miejsca wcześnie dochodzi do zajęcia sąsiednich narządów, takich jak krtań wraz z jej chrząstkami czy ustna część gardła. W rakach okolicy zapierściennej stosunkowo wcześnie dochodzi do zajęcia początkowej części przełyku. Przy wszystkich umiejscowieniach charakterystyczne jest wczesne występowanie przerzutów do węzłów chłonnych szyi, z wyjątkiem węzłów podżuchwowych. Przerzuty miejscowe raka części krtaniowej gardła mogą dotyczyć także węzłów chłonnych klatki piersiowej. Przerzuty odległe są częstsze niż w większości innych raków płaskonabłonkowych narządów głowy i szyi.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony