Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór części ustnej gardła
Po leczeniu

Po leczeniu

U chorych z nawrotami miejscowymi i/lub w okolicy leczeniem jest ratująca chirurgia. W wybranych przypadkach charakteryzujących się małym guzem zlokalizowanym poza narządami krytycznymi i długim czasem, jaki upłynął od początkowej radioterapii, można także rozważać powtórne napromienianie. Obydwie te metody stwarzają realną, choć niewielką szansę na uzyskanie trwałego wyleczenia. Jednak w zdecydowanej większości przypadków z uwzględnieniem przerzutów odległych jedyną opcję leczenia stanowi chemioterapia, której intencją jest zmniejszenie dolegliwości zależnych od nowotworu, a u części chorych wydłużenie okresu przeżycia.

Rokowanie u chorych na raka części ustnej gardła jest lepsze w porównaniu z rakami jamy ustnej czy części krtaniowejowej gardła. Pięcioletnie przeżycia w przypadkach wczesnego zaawansowania kształtują się na poziomie 70-90%. W wyższych stopniach zaawansowania po zastosowaniu agresywnego leczenia 5-letnie przeżycia wynoszą 40-60%. Jeszcze bardziej korzystne rokowanie dotyczy chorych na raki zależne od infekcji wirusem brodawczaka, w szczególności należących do grupy najniższego ryzyka (niepalący chorzy na raka zależnego od HPV).

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony