Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór części ustnej gardła
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Z mikroskopowego punktu widzenia zdecydowanie najczęstszym nowotworem części ustnej gardła jest rak płaskonabłonkowy o różnym stopniu zróżnicowania, przy czym więcej jest raków niskozróżnicowanych niż w innych częściach gardła. W obszarze części ustnej gardła pojawiają się też raki typu nosogardłowego oraz raki gruczołowe z małych gruczołów ślinowych. Dość często występują chłoniaki wymagające w celu rozpoznania diagnostyki i leczenia specyficznego. Inne nowotwory należą do rzadkości.

Rak części ustnej gardła najczęściej umiejscawia się w podstawie języka i migdałkach. Naturalny przebieg choroby cechuje dość szybki wzrost miejscowy i wczesne przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych. Częściej niż w przypadkach innych raków płaskonabłonkowych narządów głowy i szyi występują przerzuty odległe, szczególnie przy niskim stopniu zróżnicowania nowotworu.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony