Leczenie
Standardem postępowania w raku jajnika jest pierwotny zabieg operacyjny, obejmujący usunięcie macicy z przydatkami (jajników z jajowodami), sieci większej, wyrostka robaczkowego, biopsję (pobranie) węzłów biodrowo-zasłonowych oraz okołoaortalnych, jak również pobranie płynu do badania cytologicznego, a przy jego braku pobranie popłuczyn i wykonanie licznych wymazów oraz pobranie wycinków z otrzewnej. Uzupełnieniem pierwotnej chirurgii jest następnie chemioterapia z zastosowaniem paklitekselu (leku cytostatycznego) oraz pochodnych platyny (innych leków cytostatycznych). Z reguły podaje się 6 kursów chemioterapii.
U młodych, nie posiadających dzieci kobiet, z wczesnym stopniem zaawansowania choroby oraz chcących zachować zdolność do prokreacji radykalność zabiegu może być zmniejszona do jednostronnego usunięcia chorego jajnika z jajowodem z adekwatnym zbadaniem stopnia zaawansowania za pomocą metod chirurgicznych i mikroskopowych. Leczenie oszczędzające jest rozsądną alternatywną drogą postępowania u młodych kobiet, z chęcią zachowania zdolności prokreacji, we wczesnym stopniu zaawansowania raka jajnika, a przeżycia pacjentek w porównaniu z radykalną chirurgią są korzystne.
U części pacjentek z wczesnym stopniem zaawansowania i nowotworem dobrze zróżnicowanym można nie stosować chemioterapii po operacji.
U kobiet, u których początkowo nie ma możliwości usunięcia raka z powodu znacznego zaawansowania, stosuje się często wstępnie chemioterapię, a dopiero po uzyskaniu wycofania się choroby stosuje się zabieg operacyjny.
Nowotwory wywodzące się z komórek rozrodczych leczy się operacyjnie, podobnie jak w rakach. Niektóre, takie jak rozrodczaki czy wczesne potworniaki niedojrzałe, nie wymagają dalszego leczenia. Pozostałe i postacie bardziej zaawansowane leczy się po zabiegu uzupełniającą chemioterapią (3 do 4 kursów). U kobiet bezdzietnych i dzieci stosuje się możliwie oszczędzające leczenie chirurgiczne.
Nowotwory ze sznurów płciowych w niskim stopniu zaawansowania można leczyć operacyjnie, zachowując macicę i 1 przydatek. Pozostałe, takie jak rak jajnika, leczy się operacyjnie bez usuwania węzłów chłonnych. Chore w niskim stopniu zaawansowania z niskim ryzykiem nawrotu następnie obserwuje się, a pozostałe pacjentki leczy się uzupełniającą chemioterapią.