Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór jamy ustnej
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Zdecydowanie najczęściej rozpoznawane są raki płaskonabłonkowe o różnym zróżnicowaniu, z przewagą pośredniego lub wysokiego stopnia zróżnicowania. Im wyższy stopień zróżnicowania, tym komórki nowotworu bardziej przypominają prawidłowe komórki oraz tkanki. Wyraźnie rzadziej występują raki gruczołowe wywodzące się z małych gruczołów ślinowych. Inne nowotwory złośliwe w tej okolicy występują nadzwyczaj rzadko.

Rak jamy ustnej najczęściej umiejscawia się w obrębie ruchomej części języka i dna jamy ustnej, nieco rzadziej w błonie śluzowej policzka. Pozostałe lokalizacje są wyraźnie rzadsze. Naturalny przebieg choroby uwzględnia wzrost miejscowy o różnej szybkości, zależnej głównie od stopnia zróżnicowania (im niższe zróżnicowanie tym bardziej dynamiczny wzrost) oraz wczesne występowanie przerzutów do węzłów chłonnych szyi. W przypadku lokalizacji w dnie jamy ustnej  oraz wyrostków, w których umieszczone są zęby z racji miejsca, wcześnie dochodzi do zajęcia przez nowotwór kości żuchwy, co bardzo zmniejsza szanse wyleczenia. Przerzuty odległe występują stosunkowo rzadko, zwykle w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony