Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór kory nadnerczy
Leczenie

Leczenie                                                                                                                 

Jedynie radykalne usunięcie ograniczonego miejscowo guza stwarza szansę na całkowite wyleczenie. Najlepiej jest, kiedy zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga-onkologa w ośrodku referencyjnym.

Mitotan w leczeniu raka kory nadnerczy wykorzystuje się od połowy XX wieku i mimo upływu czasu lek ten nie znalazł swojego następcy.

Podczas leczenia Mitotanem może wystąpić wiele działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki, jadłowstręt), uszkodzenie wątroby i szpiku kostnego, uczulenia skórne oraz objawy neurologiczne: zaburzenia mowy, zawroty głowy, obniżenie nastroju, senność, zaburzenia świadomości.

Chorzy stosujący Mitotan wymagają substytucji hydrokortyzonem (hormonem kory nadnerczy, którego produkcja jest hamowana podczas leczenia) w dawkach większych niż zwykle stosowane ze względu na przyspieszenie metabolizmu glikokortykosteroidów u chorych stosujących Mitotan.

Chemioterapię stosuje się u chorych, u których leczenie Mitotanem nie przynosi kontroli choroby.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Nowy biuletyn już na stronie!

Z przyjemnością przedstawiamy nowy biuletyn dotyczący nowotworów złośliwych w Polsce w 2020 roku. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Początek strony