Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Chłoniak rozlany z dużych komórek B
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Morfologicznie komórki nowotworu to limfocyty B, których wielkość jądra komórkowego jest równa lub większa wielkości jądra makrofaga (dużej krwinki białej) lub jest dwukrotnie większa niż prawidłowy limfocyt. Chłoniaki te wywodzą się z limfocytów ośrodków rozmnażania grudek chłonnych lub z limfocytów, które opuściły te ośrodki. Komórki nowotworowe zawierają liczne zmiany genetyczne. Chłoniak z dużych komórek B u chorych na AIDS jest związany z zakażeniem wirusem EBV, a w postaci pierwotnie wysiękowej – z wirusem HHV-8. W obrębie chłoniaka z dużych komórek B można wyróżnić wiele podtypów.

Pierwotny chłoniak śródpiersia z dużych komórek B jest odrębną jednostką chorobową, zbliżoną pod względem biologicznym do chłoniaka z dużych komórek B i chłoniaka Hodgkina. Występuje często u młodych kobiet, powoduje masywne zajęcie śródpiersia i może być stanem naglącym ze względu na objawy uciskowe struktur naczyniowych i oddechowych klatki piersiowej. Jeżeli nie występują dodatkowe czynniki ryzyka – zmiana masywna, podwyższona aktywność dehydrogenazy mleczanowej –  wyniki leczenia stosowanego w leczeniu chłoniaka z dużych komórek B są podobne. Jednak jeżeli te czynniki występują (ok. 60% przypadków), wówczas leczenie powinno być bardziej intensywne, podobne do stosowanego w leczeniu chłoniaka Burkitta.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony