Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Chłoniak strefy brzeżnej
Czym jest?

Czym jest chłoniak strefy brzeżnej?

Chłoniak strefy brzeżnej jest chorobą nowotworową wywodzącą się z limfocytów B strefy brzeżnej grudki chłonnej ośrodka rozmnażania limfocytów.

Około 10-15% wszystkich chłoniaków stanowią właśnie chłoniaki strefy brzeżnej, które mogą występować w postaci węzłowej lub pozawęzłowej. W postaci pozawęzłowej – często występującej w żołądku, tarczycy, oczodole, płucach – chłoniaki te są określane jako nowotwory typu MALT (związane z tkanką chłonną błon śluzowych narządów). Chłoniaki strefy brzeżnej, podobnie jak grudkowe, wykazują przebieg powolny i przez długi czas mogą nie powodować dolegliwości. Chłoniaki te stanowią około połowę wszystkich chłoniaków pierwotnie umiejscowionych w żołądku.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony