Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Chłoniak strefy brzeżnej
Czym jest?

Czym jest chłoniak strefy brzeżnej?

Chłoniak strefy brzeżnej jest chorobą nowotworową wywodzącą się z limfocytów B strefy brzeżnej grudki chłonnej ośrodka rozmnażania limfocytów.

Około 10-15% wszystkich chłoniaków stanowią właśnie chłoniaki strefy brzeżnej, które mogą występować w postaci węzłowej lub pozawęzłowej. W postaci pozawęzłowej – często występującej w żołądku, tarczycy, oczodole, płucach – chłoniaki te są określane jako nowotwory typu MALT (związane z tkanką chłonną błon śluzowych narządów). Chłoniaki strefy brzeżnej, podobnie jak grudkowe, wykazują przebieg powolny i przez długi czas mogą nie powodować dolegliwości. Chłoniaki te stanowią około połowę wszystkich chłoniaków pierwotnie umiejscowionych w żołądku.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nowy biuletyn już na stronie!

Z przyjemnością przedstawiamy nowy biuletyn dotyczący nowotworów złośliwych w Polsce w 2020 roku. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Życzenia świąteczne

Życzymy Wesołych Świąt!

Konferencja prasowa finalizująca projekt e-KRN+

Na wydarzeniu przedstawiono najważniejsze funkcjonalności i produkty projektu e-KRN+, w tym Zintegrowaną Platformę Rejestrów Onkologicznych, moduł integracji rejestrów onkologicznych z systemami świadczeniodawców oraz Polski Rejestr Onko-Hematologiczny.

Początek strony