Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory śródpiersia i serca
Pierwotne nowotwory serca

Pierwotne nowotwory serca

Większość nowotworów serca to zmiany wtórne (przerzuty) w przebiegu nowotworów o innych lokalizacjach. Pierwotne nowotwory serca występują rzadko i w większości są łagodne. Należą do nich: śluzaki, włókniaki, tłuszczaki i mięśniaki. Pomimo łagodnego charakteru, konsekwencje ich umiejscowienia w sercu mogą być bardzo poważne.

Śluzak (myxoma) jest najczęstszym guzem łagodnym serca, zlokalizowanym zwykle w lewym przedsionku. Diagnostyka, wykonywana głównie w wyniku zaburzeń krążenia często przypominających ostry incydent wieńcowy, powinna obejmować w pierwszej kolejności echokardiografię oraz inne badania obrazowe w celu wykluczenia nowotworu poza sercem. Jedyną formą leczenia tych nowotworów jest resekcja chirurgiczna.

Do bardzo rzadko występujących pierwotnych złośliwych nowotworów serca należą mięsaki oraz chłoniaki. Resekcja chirurgiczna stanowi zasadniczą formę leczenia mięsaków, o ile jest ona możliwa. Chemioterapia (wyjątkowo radioterapia) jest stosowana zwykle z intencją paliatywną. Chłoniaki serca są leczone z udziałem chemioterapii wielolekowej zgodnie z zasadami leczenia obowiązującymi dla tych nowotworów w innych lokalizacjach.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony