Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - guz Wilmsa
Diagnostyka

Diagnostyka

Zazwyczaj rozpoznanie guza Wilmsa jest możliwe wówczas, kiedy guz osiąga dość duże rozmiary. Guz brzucha – bezobjawowy, niebolesny, szybko powiększający swoje rozmiary – jest najczęściej pierwszym objawem nowotworu, wykrytym przez matkę lub lekarza podczas badania brzucha. Mimo to w większości przypadków nie dochodzi jeszcze do powstania przerzutów.

Podstawowe znaczenie mają prawidłowo wykonane badania obrazowe. Najczęściej zalecanym badaniem diagnostycznym, które należy wykonać w pierwszej kolejności, jest ultrasonografia jamy brzusznej i nerek. Badanie USG umożliwia zróżnicowanie guza litego od torbieli, ocenę jamy brzusznej oraz wyklucza lub potwierdza obecność powiększonych węzłów chłonnych. Badanie USG wykonane przez doświadczonego radiologa najczęściej wystarcza do ustalenia wstępnego rozpoznania guza nerki. Badanie to powinno być wykonane w pierwszej kolejności, a dopiero gdy wynik tego badania jest wątpliwy lub niejednoznaczny, zaleca się wykonać badanie tomografem lub rezonansem.

Najbardziej czułą metodę oceny klatki piersiowej u dziecka z nerczakiem w stopniu rozsianym stanowi badanie tomografią komputerową.  Radiologiczne zdjęcie płuc pozwala potwierdzić lub wykluczyć odległe przerzuty nowotworu.

W ostatnim czasie ustalono bardzo precyzyjne wskazania do wykonywania biopsji guza w przypadkach o nietypowym obrazie guza. Ważne są również przeciwwskazania do tego zabiegu, takie jak:

  •  wyraźny wzrost stężenia katecholamin w moczu,
  •  wiek poniżej 3. miesiąca życia,
  •  mały guz operacyjny przy ustaleniu rozpoznania,
  •  podejrzenie guza pękniętego.
Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony