Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Ostra białaczka szpikowa
Leczenie

Leczenie

Leczenie zależy od typu ostrej białaczki, wieku chorego, czynników ryzyka i występowania chorób innych tkanek i narządów. Leczenie składa się z trzech etapów: indukcji remisji, leczenia konsolidującego i podtrzymującego remisję. W fazie indukcji remisji podaje się antybiotyk antracyklinowy przez 3 dni i antymetabolit (arabinozyd cytozyny) przez 7 dni. W leczeniu poremisyjnym (po uzyskaniu remisji całkowitej) podaje się duże dawki arabinozydu cytozyny (4 cykle). Na tym można leczenie zakończyć. Część ośrodków stosuje leczenie podtrzymujące remisję przez 2 lata (co 6 tygodni). U chorych na białaczki wywodzące się z monocytów, monoblastów wykonuje się nakłucie lędźwiowe, podając profilaktycznie metotreksat dokanałowo. Przy zajęciu ośrodkowego układu nerwowego podaje się dokanałowo metreksat i arabinozyd cytozyny 2 x w tygodniu aż do uzyskania płynu mózgowo-rdzeniowego bez komórek nowotworowych. Chorzy z niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi po uzyskaniu remisji całkowitej kierowani są do alotransplantacji komórek krwiotwórczych od dawcy rodzinnego, a przy braku takiego dawcy do przeszczepienia komórek od dawcy niespokrewnionego. Przy braku dawcy można wykonać autotransplantację komórek krwiotwórczych (pobranych od chorego). U osób powyżej 60 roku życia zwykle zmniejsza się dawki cytostatyków lub stosuje się je krócej. U osób do 70 roku życia bez obciążających chorób wykonuje się alotransplantację ze zredukowanym kondycjonowaniem. Osoby powyżej 75-80 roku życia lub z obciążającymi chorobami ogólnoustrojowymi otrzymują leczenie paliatywne. Chorzy na ostrą białaczkę szpikową z niskim odsetkiem blastów w szpiku (20-30%) i niekorzystnymi zmianami cytogenetycznymi mogą odnieść korzyść z leczenia lekiem hypometylującym (azacytydyna), który powoduje hypometylację DNA i w konsekwencji przywraca prawidłową czynność genów odpowiedzialnych za prawidłowy wzrost komórki. Po uzyskaniu remisji w zależności od wskazań chorzy mogą mieć wykonaną alotransplantację komórek krwiotwórczych. Osoby w bardzo złym stanie ogólnym otrzymują leczenie wspomagające: przetoczenia koncentratu krwinek czerwonych, krwinek płytkowych, antybiotyki, w zależności od wskazań.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony