Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Przewlekła białaczka szpikowa
Diagnostyka

Diagnostyka

Rozpoznanie ustala się na podstawie: badania morfologii krwi obwodowej z oceną rozmazu w mikroskopie świetlnym, ocenie cytologicznej szpiku, badaniu cytogenetycznym i molekularnym komórek szpiku.  We krwi obwodowej stwierdza się podwyższoną leukocytozę: od kilkunastu do kilkuset tysięcy w mm3. W rozmazie obecne są wszystkie formy rozwojowe układu białokrwinkowego począwszy od pojedynczych blastów i promielocytów oraz mielocytów, metamielocytów, aż po pałeczki i neutrofile. U części chorych obecne są komórki kwasochłonne i bazofile oraz erytroblasty (komórki szeregu erytroidalnego). Rozmaz krwi obwodowej przypomina szpik. W szpiku stwierdza się zwiększony odsetek układu białokrwinkowego. Badanie cytogenetyczne wykrywa obecność zmiany cytogenetycznej tzw. chromosom Filadelfia t(9;22), a badanie molekularne obecność białka BCR/ABL. Badanie FAG (aktywność fosfatazy alkalicznej granulocytów) wykazuje obniżone wartości. U części chorych stwierdza się niedokrwistość. W badaniu przedmiotowym można stwierdzić powiększenie śledziony, czasami osiągającej olbrzymie rozmiary i/lub wątroby.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony