Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Przewlekła białaczka szpikowa
Diagnostyka

Diagnostyka

Rozpoznanie ustala się na podstawie: badania morfologii krwi obwodowej z oceną rozmazu w mikroskopie świetlnym, ocenie cytologicznej szpiku, badaniu cytogenetycznym i molekularnym komórek szpiku.  We krwi obwodowej stwierdza się podwyższoną leukocytozę: od kilkunastu do kilkuset tysięcy w mm3. W rozmazie obecne są wszystkie formy rozwojowe układu białokrwinkowego począwszy od pojedynczych blastów i promielocytów oraz mielocytów, metamielocytów, aż po pałeczki i neutrofile. U części chorych obecne są komórki kwasochłonne i bazofile oraz erytroblasty (komórki szeregu erytroidalnego). Rozmaz krwi obwodowej przypomina szpik. W szpiku stwierdza się zwiększony odsetek układu białokrwinkowego. Badanie cytogenetyczne wykrywa obecność zmiany cytogenetycznej tzw. chromosom Filadelfia t(9;22), a badanie molekularne obecność białka BCR/ABL. Badanie FAG (aktywność fosfatazy alkalicznej granulocytów) wykazuje obniżone wartości. U części chorych stwierdza się niedokrwistość. W badaniu przedmiotowym można stwierdzić powiększenie śledziony, czasami osiągającej olbrzymie rozmiary i/lub wątroby.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony