Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Przewlekła białaczka szpikowa
Objawy, wczesne wykrycie

Objawy, wczesne wykrycie

W około 20% przypadków choroba wykrywana jest przypadkowo (wykonana z różnych powodów morfologia krwi obwodowej). U części chorych występują objawy ogólne. Inne objawy związane są z niedokrwistością lub małopłytkowością. Może dojść do rozwoju zespołu nadlepkości spowowanego wysoką leukocytozą. Objawami zespołu nadlepkości jest pojawienie się lub nasilenie niewydolności serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie. Objawy te wynikają z upośledzenia utlenowania ważnych dla życia narządów. Pojawia się także skaza naczyniowa. Mogą wystąpić bóle brzucha spowodowane powiększeniem wątroby i/lub śledziony, bóle kostne. Badanie morfologii krwi obwodowej jest metodą wczesnego wykrycia choroby, która może w tym czasie przebiegać bezobjawowo.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony