Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Przewlekła białaczka szpikowa
Objawy, wczesne wykrycie

Objawy, wczesne wykrycie

W około 20% przypadków choroba wykrywana jest przypadkowo (wykonana z różnych powodów morfologia krwi obwodowej). U części chorych występują objawy ogólne. Inne objawy związane są z niedokrwistością lub małopłytkowością. Może dojść do rozwoju zespołu nadlepkości spowowanego wysoką leukocytozą. Objawami zespołu nadlepkości jest pojawienie się lub nasilenie niewydolności serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie. Objawy te wynikają z upośledzenia utlenowania ważnych dla życia narządów. Pojawia się także skaza naczyniowa. Mogą wystąpić bóle brzucha spowodowane powiększeniem wątroby i/lub śledziony, bóle kostne. Badanie morfologii krwi obwodowej jest metodą wczesnego wykrycia choroby, która może w tym czasie przebiegać bezobjawowo.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony