Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Szpiczak mnogi
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Szpiczak mnogi stanowi około 10% wszystkich pierwotnych nieprawidłowości komórek krwi i 1% wszystkich nowotworów. Choroba rozwija się zwykle z bezobjawowej gammapatii monoklonalnej o nieokreślonym znaczeniu (MGUS – „wczesna” postać szpiczaka), którą rozpoznaje się u ponad 3% osób powyżej 50. roku życia, z prawdopodobieństwem zamiany w szpiczaka wynoszącym 1% rocznie. U części pacjentów rozpoznajemy tak zwanego tlącego się szpiczaka, który jest stanem przejściowym między MGUS a pełnoobjawowym szpiczakiem. Odmiana bezobjawowa szpiczaka występuje u około 8% chorych, u których zawartość komórek plazmatycznych w szpiku wynosi zwykle 10-20%, a średnie stężenia białka monoklonalnego w surowicy – 3 g/dl. W ponad 90% przypadków występuje obniżenie przeciwciał klasy gamma (najczęstszej grupy przeciwciał), a u około 70% chorych stwierdza się monoklonalne łańcuchy lekkie w moczu (fragmenty przeciwciał wydalane w moczu). Ryzyko przemiany do postaci objawowej szpiczaka wynosi 10% rocznie w ciągu pierwszych 5 lat od rozpoznania, następnie ulega zmniejszeniu. Średni wieku zachorowań wynosi w momencie diagnozy 60–65 lat, około 2% pacjentów nie ukończyło 40. roku życia.

Pierwotna białaczka plazmatycznokomórkowa występuje w 2-5% przypadków szpiczaka i cechuje się liczbą nieprawidłowych plazmocytów we krwi obwodowej wynoszącą ponad 2 miliardy komórek/l lub ponad 20% leukocytów w rozmazie krwi obwodowej.

Izolowany szpiczak kości występuje u około 3-5% chorych, w 65% przypadków u mężczyzn; średnia wieku zachorowania wynosi 55 lat. Podobne cechy demograficzne wykazuje postać pozakostna szpiczaka.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony