Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Białaczka z dużych ziarnistych limfocytów T
Diagnostyka

Diagnostyka

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi obwodowej z oceną rozmazu w mikroskopie świetlnym. W szpiku stwierdza się wzrost odsetka limfocytów. Limfocyty te określa się dużymi ziarnistymi limfocytami, gdyż posiadają one w cytoplazmie azurofilne ziarnistości, dobrze widoczne w mikroskopie świetlnym. Konieczna jest ocena rozmazu krwi obwodowej. Na powierzchni tych komórek obecny jest specyficzny dla linii komórek T antygen CD3. W surowicy stwierdzić można autoprzeciwciała, stosunkowo często czynnik reumatoidalny.

 

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony