Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Grasiczaki
Leczenie

Leczenie

Strategia leczenia grasiczaków zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu. W I i II stopniu zaawansowania stosuje się resekcję chirurgiczną z dokładną oceną pooperacyjną. Przy naciekaniu torebki otaczającej narząd i jej przekraczaniu po leczeniu chirurgicznym stosuje się uzupełniającą radioterapię. W III i IV stopniu zaawansowania leczenie jest indywidualizowane. U wybranych chorych uzasadnione jest leczenie skojarzone z udziałem chemioterapii, chirurgii i radioterapii. W przypadkach nowotworów bardzo zaawansowanych stosuje się leczenie z intencją paliatywną.

Rokowanie zależy ściśle od stopnia zaawansowania i typu morfologicznego – w I i II stopniu zaawansowania jest dobre, w III i IV stopniu zaawansowania zależy od indywidualnej sytuacji klinicznej.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony