Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Mięsak Kaposiego
Czym jest?

Czym jest mięsak Kaposiego?

Mięsak Kaposiego jest nowotworem zbudowanym z komórek o wrzecionowatym kształcie i z obfitego unaczynienia przez drobne naczynia włosowate. Tworzy różnej barwy znamiona na skórze lub niewielkie guzy. Może zlokalizować się w różnych obszarach i dawać szerokie spektrum objawów, np. na skórze, będąc prawie bezobjawowym, czy w płucach, gdzie może nawet stanowić zagrożenie życia. Komórki nowotworowe wykazują pewne podobieństwo do komórek śródbłonkowych (wyścielających naczynia), mięśni gładkich i makrofagów (komórek układu odpornościowego). U ponad 90% chorych w komórkach mięsaka Kaposiego wykrywa się obecność materiału genetycznego wirusa o nazwie HHV-8 (ang. human herpesvirus 8). Zakażenie wirusem nie jest jednak jednoznaczne z zachorowaniem na mięsaka Kaposiego. Szacuje się, że na przykład w Stanach Zjednoczonych zakażonych jest 10% populacji, a w niektórych rejonach Afryki nawet 90%. Wirus jest więc bardzo rozpowszechniony, ale u osób z prawidłowym system immunologicznym bardzo rzadko prowadzi do zmian. U tej niewielkiej liczby osób, jeśli nawet powstanie mięsak Kaposiego, ma on łagodny przebieg.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony