Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Mięsak Kaposiego
Czym jest?

Czym jest mięsak Kaposiego?

Mięsak Kaposiego jest nowotworem zbudowanym z komórek o wrzecionowatym kształcie i z obfitego unaczynienia przez drobne naczynia włosowate. Tworzy różnej barwy znamiona na skórze lub niewielkie guzy. Może zlokalizować się w różnych obszarach i dawać szerokie spektrum objawów, np. na skórze, będąc prawie bezobjawowym, czy w płucach, gdzie może nawet stanowić zagrożenie życia. Komórki nowotworowe wykazują pewne podobieństwo do komórek śródbłonkowych (wyścielających naczynia), mięśni gładkich i makrofagów (komórek układu odpornościowego). U ponad 90% chorych w komórkach mięsaka Kaposiego wykrywa się obecność materiału genetycznego wirusa o nazwie HHV-8 (ang. human herpesvirus 8). Zakażenie wirusem nie jest jednak jednoznaczne z zachorowaniem na mięsaka Kaposiego. Szacuje się, że na przykład w Stanach Zjednoczonych zakażonych jest 10% populacji, a w niektórych rejonach Afryki nawet 90%. Wirus jest więc bardzo rozpowszechniony, ale u osób z prawidłowym system immunologicznym bardzo rzadko prowadzi do zmian. U tej niewielkiej liczby osób, jeśli nawet powstanie mięsak Kaposiego, ma on łagodny przebieg.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nowy biuletyn już na stronie!

Z przyjemnością przedstawiamy nowy biuletyn dotyczący nowotworów złośliwych w Polsce w 2020 roku. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Życzenia świąteczne

Życzymy Wesołych Świąt!

Konferencja prasowa finalizująca projekt e-KRN+

Na wydarzeniu przedstawiono najważniejsze funkcjonalności i produkty projektu e-KRN+, w tym Zintegrowaną Platformę Rejestrów Onkologicznych, moduł integracji rejestrów onkologicznych z systemami świadczeniodawców oraz Polski Rejestr Onko-Hematologiczny.

Początek strony