Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Mięsak Kaposiego
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Podstawowe typy morfologiczne stanowią:

  •  wariant najmniej zaawansowanych zmian w skórze, związany z niewielką ilością naczyń krwionośnych powodujących jedynie powstanie przebarwienia skóry; postać ta wymaga różnicowania z wieloma nieswoistymi procesami zapalnymi w skórze.
  •  płytka naciekowa,
  •  zmiana guzkowa z obszarami martwicy – najbardziej zaawansowany rozrost w skórze; ten stan różnicuje się innymi rozrostami pochodzenia naczyniowego oraz innymi nowotworami.

Poza tym wyróżnia się również rzadsze postaci mięsaka Kaposiego:

  •  postać hiperkeratotyczna – z towarzyszącym rozrostem komórek skóry pokrywającej ogniska mięsaka Kaposiego,
  •  postać anaplastyczna – najbardziej agresywny wariant o wielopostaciowym obrazie mikroskopowym, trudny do odróżnienia od innych mięsaków o wysokim stopniu złośliwości,
  •  inne bardzo rzadkie postaci – wariant przypominający obrzęk limfatyczny, postać z towarzyszącymi wylewami naczyniowymi, postać teleangiektatyczna, keloidalna i pęcherzowa.

Postawienie prawidłowego rozpoznania histopatologicznego jest niezwykle ważne dla podjęcia skutecznego leczenia zmian chorobowych.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony