Objawy, wczesne wykrywanie raka nerki
Rak nerki może rosnąć, nie dając o sobie znać, przez dłuższy czas. Klasycznie opisywana łączna triada objawów: wyczuwalny guz w okolicy nerki, ból w okolicy guza oraz krwiomocz (czyli obecność krwi w moczu), zdarza się stosunkowo rzadko (ok. 10%) i niestety oznacza zwykle znacznie zaawansowaną chorobę. Każdy z tych objawów powinien skłonić do szybkiego zgłoszenia się do lekarza i wykonania badań kontrolnych. Okazuje się, że krwiomocz poprzedził diagnozę raka nerki u ok. 60%, a ból u około 45% chorych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że około 30% chorych w momencie rozpoznania ma już chorobę przerzutową, kolejnych 25% ma znacznych rozmiarów zaawansowany guz nerki, a tylko 45% chorych wczesnego, ograniczonego do nerki raka.
Rak nerki powoduje czasem tzw. zespoły paranowotworowe. Są to niespecyficzne dla nerki objawy wywoływane przez substancje produkowane przez nowotwór. Opisywane są na przykład stany podgorączkowe lub gorączka, pogorszenie apetytu prowadzące do chudnięcia, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia poziomu różnych składników krwi, np. podwyższenie poziomu wapnia w surowicy, obniżenie (anemia) lub zwiększenie liczby krwinek czerwonych czy też wzrost ilości płytek krwi (ryzyko zakrzepicy), jak również zaburzenia nerwowo-mięśniowe.
Cóż zrobić zatem, aby wcześnie wykryć raka nerki? Możemy uświadamiać społeczeństwo o konieczności oglądania własnego ciała oraz zwracania uwagi na wygląd moczu. Możemy w porozumieniu z lekarzem zaplanować pewne nieinwazyjne badania kontrolne, choć należy zaznaczyć, że nigdzie na świecie nie prowadzi się badań przesiewowych w kierunku wykrywania wczesnego raka nerki, gdyż nie ma do tego podstaw naukowych.