Po leczeniu
Po pierwotnym radykalnym leczeniu chirurgicznym, takim jak nefrektomia, chorzy rutynowo poddawani są obserwacji. Szacunkowo 20-30% chorych doświadcza nawrotu choroby, zwykle w okresie 1-2 lat od zabiegu operacyjnego, natomiast ryzyko wznowy znacznie spada po 3 latach. Choroba najczęściej objawia się pojawieniem się przerzutów do płuc (50-60% chorych), ale także do kości, mózgu, wątroby i nadnerczy. Nie istnieje jednolity schemat obserwacji i wykonywania badań kontrolnych u chorych po nefrektomii. Zwykle uważa się, że celowe są wizyty z badaniem lekarskim, pobraniem krwi, badaniami obrazowymi klatki piersiowej i jamy brzusznej co około 6 miesięcy przez pierwsze 2 lata.
Po radykalnym leczeniu chirurgicznym wczesnych postaci raka nerki pacjenci odzyskują pełną sprawność fizyczną i zawodową. Zależnie od ilości pozostawionego miąższu nerki i parametrów czynnościowych mogą wymagać jednak okresowych konsultacji nefrologicznych.
W Polsce istnieją stowarzyszenia pacjentów i fundacje wspierające chorych z nowotworami nerki, np. Polska Grupa Raka Nerki (www.pgrn.pl) , Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja wspierająca chorych na nowotwory urologiczne (www.wygrajmyzdrowie.pl), czy też Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Prostaty, Nerek, Pęcherza i Jąder „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego (http://www.gladiator-prostata.pl/).