Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór żołądka
Prewencja

Prewencja

W patogenezie raka żołądka podkreśla się szczególnie rolę czynników środowiskowych, dlatego w zapobieganiu zachorowaniu na ten nowotwór kładzie się nacisk przede wszystkim na zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych (zalecane spożycie dużych ilości warzyw i owoców,  niewłaściwa dieta jest drugą przyczyną powstawania chorób nowotworowych), zaprzestanie palenia i walkę z otyłością. W związku z brakiem w Polsce badań przesiewowych w kierunku raka żołądka zaleca się wykonywanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego zawsze w przypadku uporczywych objawów dyspeptycznych. Działaniem profilaktycznym jest również eradykacja (usunięcie) Helicobacter pylori przy zastosowaniu antybiotykoterapii.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony