Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - germinalne
Diagnostyka

Diagnostyka

Wstępne badania diagnostyczne muszą obejmować:

  •  Badania laboratoryjne z oceną markerów nowotworowych i funkcji podstawowych narządów oraz z badaniami wirusologicznymi. Większość nowotworów germinalnych produkuje markery, takie jak: AFP  (α-fetoproteina) i/lub βHCG (β-choriongonadotropina), a niektóre z nich także CEA (antygen karcinoembrionalny), CA125 i mniej specyficzne: HPL (laktogen łożyskowy)  LDH-1 (dehydrogenaza kwasu mlekowego).

Markery te mogą być oznaczane w surowicy krwi lub w tkance nowotworowej. Wskaźniki surowicze są wykorzystywane w diagnostyce wstępnej, a w trakcie leczenia służą do monitorowania odpowiedzi na zastosowaną terapię, taką jak:

  •  Badania obrazowe z oceną ogniska pierwotnego i poszukiwanie miejsc ewentualnych przerzutów odległych  (USG i tomografia komputerowa jamy brzusznej, RTG i tomografia komputerowa  klatki piersiowej).
  •  W wybranych przypadkach konieczne są inne badania specjalistyczne, które pozwalają określić wielkość i granice nacieku nowotworowego oraz zaburzenia funkcji narządu, w którym nowotwór się rozwija.
  •  Biopsja tkanki nowotworowej i badanie histopatologiczne w celu określenia typu nowotworu w przypadkach nowotworów niewydzielających oraz badanie cytologiczne płynu z jam ciała, jeśli jest obecny.
  •  Ocena szpiku kostnego przy podejrzeniu przerzutów do szpiku.
Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony