Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - germinalne
Leczenie

Leczenie

Do czynników prognostycznych w nowotworach germinalnych u dzieci należą: stadium zaawansowania klinicznego, stężenie markerów w surowicy, typ histologiczny guza germinalnego, lokalizacja ogniska pierwotnego oraz odpowiedź na leczenie.

Na podstawie analizy tych czynników przeprowadza się kwalifikację do grupy standardowego lub wysokiego ryzyka. Implikuje to wybór postępowania terapeutycznego.

Guzy germinalne łagodne są leczone wyłącznie operacyjnie. Leczenie nowotworów germinalnych złośliwych u dzieci jest prowadzone na podstawie kompleksowego postępowania z zastosowaniem zabiegów operacyjnych i chemioterapii, a w niektórych przypadkach również radioterapii (gdy występują zmiany resztkowe) i terapię z autologicznym przeszczepieniem komórek krwiotwórczych.

Zabieg operacyjny radykalny  jest  wykonywany wówczas, gdy lokalizacja i wielkość guza pozwala na całkowite jego usunięcie bez okaleczenia chorego.  Zabieg odroczony usunięcia guza lub usunięcie zmiany resztkowej w okolicy ogniska pierwotnego lub przerzutów jest wykonywane po zakończeniu chemioterapii I linii.

W wybranych przypadkach zlokalizowanych guzów o budowie histologicznej rozrodczaka stosowana jest radioterapia.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony