Leczenie
Do czynników prognostycznych w nowotworach germinalnych u dzieci należą: stadium zaawansowania klinicznego, stężenie markerów w surowicy, typ histologiczny guza germinalnego, lokalizacja ogniska pierwotnego oraz odpowiedź na leczenie.
Na podstawie analizy tych czynników przeprowadza się kwalifikację do grupy standardowego lub wysokiego ryzyka. Implikuje to wybór postępowania terapeutycznego.
Guzy germinalne łagodne są leczone wyłącznie operacyjnie. Leczenie nowotworów germinalnych złośliwych u dzieci jest prowadzone na podstawie kompleksowego postępowania z zastosowaniem zabiegów operacyjnych i chemioterapii, a w niektórych przypadkach również radioterapii (gdy występują zmiany resztkowe) i terapię z autologicznym przeszczepieniem komórek krwiotwórczych.
Zabieg operacyjny radykalny jest wykonywany wówczas, gdy lokalizacja i wielkość guza pozwala na całkowite jego usunięcie bez okaleczenia chorego. Zabieg odroczony usunięcia guza lub usunięcie zmiany resztkowej w okolicy ogniska pierwotnego lub przerzutów jest wykonywane po zakończeniu chemioterapii I linii.
W wybranych przypadkach zlokalizowanych guzów o budowie histologicznej rozrodczaka stosowana jest radioterapia.