Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - germinalne
Objawy

Objawy, wczesne wykrycie

Objawy kliniczne nowotworów germinalnych zależą od lokalizacji ogniska pierwotnego, obecności ewentualnych przerzutów oraz stadium zaawansowania choroby.

Ognisko pierwotne może być usytuowane wewnątrzczaszkowo (10% guzów) lub pozaczaszkowo (90% guzów).  U dzieci występują najczęściej w okolicy krzyżowej kręgosłupa, następnie w jajnikach, jądrach, okolicy zaotrzewnowej (tylna część jamy brzusznej), śródpiersiu (klatka piersiowa), szyi, podstawie czaszki i wewnątrzczaszkowo.

Guzy jajnika, które często osiągają duże rozmiary, są przyczyną znacznego powiększenia obwodu brzucha. Mogą powodować ból w podbrzuszu i objawy ucisku na sąsiednie narządy (drogi moczowe, przewód pokarmowy). Mogą również ujawnić się klinicznie objawami „ostrego brzucha” (bardzo duży ból) na skutek skrętu jajnika. Guzy zlokalizowane w obrębie jąder ujawniają się jako powiększenie jądra (zwykle niebolesne), uczucie wzrostu ciężaru jądra i wyczuwalny guz w obrębie jądra. Zazwyczaj nie obserwuje się zmian na skórze moszny. Pacjenci często kojarzą pojawienie się guza jądra z wcześniejszym urazem tego narządu. Przy lokalizacji w okolicy zaotrzewnowej stwierdza się objawy guza w jamie brzusznej.

Typowe dla wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego guzy okolicy krzyżowej kręgosłupa dają objawy zależnie od typu rozrostu guza. Przy wzroście na zewnątrz od kości krzyżowej objawem jest zniekształcenie okolicy krzyżowo-odbytniczej. Rozrost do wnętrza miednicy daje zaburzenia defekacji lub mikcji, jak również objawy neurologiczne związane z uciskiem na korzenie nerwowe (niedowłady, zaburzenia czucia, porażenia kończyn dolnych).

Guzy zlokalizowane w okolicy śródpiersiowej u niemowląt ujawniają się wraz z powiększaniem masy guza pod postacią narastającej niewydolności oddechowej, natomiast u starszych dzieci początkowo mogą być bezobjawowe.

Nowotwory germinalne mogą dawać przerzuty do płuc, wątroby, węzłów chłonnych, mózgu i kości.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony