Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Ostra białaczka limfoblastyczna
Czym jest?

Czym jest ostra białaczka limfoblastyczna(ang. Acute Lymphoblastic Leukemia – ALL)?

Ostre białaczki limfoblastyczne są chorobami nowotworowymi, zaliczanymi wg klasyfikacji WHO z 2008 r. łącznie z chłoniakami limfoblastycznymi do nowotworów wywodzących się z prekursorów komórek lub T, czyli z komórek, z których powstają dojrzałe limfocyty. Większość stanowią białaczki wywodzące się z linii limfoidalnej B komórkowej. Obecna klasyfikacja uwzględnia występowanie zmian cytogenetycznych (Tabela 2). Nadal istotne znaczenie ma ustalenie immunofenotypu komórek nowotworowych. Białaczka typu Burkitt’a zaliczana jest obecnie do nowotworów limfoidalnych z dojrzałych komórek B. Częstość zachorowań na ostrą białaczkę limfoblastyczną szacuje się na około 1-8/105 rocznie. Białaczki te są częstymi nowotworami u dzieci. U dorosłych najczęściej rozwijają się w wieku 18-30 lat

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Nowy biuletyn już na stronie!

Z przyjemnością przedstawiamy nowy biuletyn dotyczący nowotworów złośliwych w Polsce w 2020 roku. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Początek strony