Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Ostra białaczka limfoblastyczna
Czym jest?

Czym jest ostra białaczka limfoblastyczna(ang. Acute Lymphoblastic Leukemia – ALL)?

Ostre białaczki limfoblastyczne są chorobami nowotworowymi, zaliczanymi wg klasyfikacji WHO z 2008 r. łącznie z chłoniakami limfoblastycznymi do nowotworów wywodzących się z prekursorów komórek lub T, czyli z komórek, z których powstają dojrzałe limfocyty. Większość stanowią białaczki wywodzące się z linii limfoidalnej B komórkowej. Obecna klasyfikacja uwzględnia występowanie zmian cytogenetycznych (Tabela 2). Nadal istotne znaczenie ma ustalenie immunofenotypu komórek nowotworowych. Białaczka typu Burkitt’a zaliczana jest obecnie do nowotworów limfoidalnych z dojrzałych komórek B. Częstość zachorowań na ostrą białaczkę limfoblastyczną szacuje się na około 1-8/105 rocznie. Białaczki te są częstymi nowotworami u dzieci. U dorosłych najczęściej rozwijają się w wieku 18-30 lat

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nowy biuletyn już na stronie!

Z przyjemnością przedstawiamy nowy biuletyn dotyczący nowotworów złośliwych w Polsce w 2020 roku. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

Życzenia świąteczne

Życzymy Wesołych Świąt!

Konferencja prasowa finalizująca projekt e-KRN+

Na wydarzeniu przedstawiono najważniejsze funkcjonalności i produkty projektu e-KRN+, w tym Zintegrowaną Platformę Rejestrów Onkologicznych, moduł integracji rejestrów onkologicznych z systemami świadczeniodawców oraz Polski Rejestr Onko-Hematologiczny.

Początek strony