Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Zespół POEMS
Objawy

Objawy

Charakterystyczne objawy omawianego zespołu muszą występować w związku czasowym. Dominujący objaw zespołu POEMS stanowi obwodowe uszkodzenie nerwów, które stwierdza się u 100% chorych. Najważniejszym objawem pozwalającym odróżnić zespół POEMS od innych nieprawidłowości plazmocytów jest stwierdzenie co najmniej jednej zmiany o cechach stwardnienia w kości. Przy braku zmian kostnych wątpliwe jest, żeby zespół POEMS był rozpoznaniem ostatecznym. U chorych, u których rozpoznano zespół POEMS, mogą występować zmiany skórne, do których należy przede wszystkim nadmierne owłosienie i nadmierne zabarwienie skóry. U połowy chorych stwierdza się powiększenie wątroby, rzadziej powiększenie śledziony czy węzłów chłonnych. U około 84% chorych wykrywa się zaburzenia wydzielania gruczołów. Najczęściej stwierdzana jest  niedoczynność gruczołu tarczowego, niedobór hormonów płciowych, zaburzenia przemiany glukozy i niewydolność nadnerczy. U części chorych może wystąpić zakrzepica żylna i tętnicza. U mężczyzn może dojść do powiększenia sutków, a także do zaniku jąder. W przypadkach omawianego zespołu nierzadko stwierdza się nieprawidłowe wyniki badań morfologicznych krwi obwodowej; najczęściej odnotowywane są wysokie wartości płytek krwi i czerwonych krwinek.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony