Leczenie
Podstawą leczenia zmian podejrzanych o raka jest cholecystectomia. Takie wskazania są w przypadkach polipów, które osiągnęły wielkość 1 cm, oraz zmian w ścianie pęcherzyka. Chorych w stopniu zaawansowania I i II należy kwalifikować do leczenia chirurgicznego polegającego na usunięciu pęcherzyka żółciowego –cholecystectomii. W stopniu III i IVA należy rozważać rozszerzone operacje, natomiast leczenie chirurgiczne jest przeciwwskazane w przy odległych przerzutach (stopień IVB).
W przypadku stwierdzenia RPŻ w preparacie pooperacyjnym u osoby operowanej z innych powodów (np. atak kamicy żółciowej lub zapalenie pęcherzyka) i stopień zaawansowania wskazuje na zajęcie wyłącznie błony śluzowej pęcherzyka (stopień I i II), już wykonana cholecystectomia może być postępowaniem ostatecznym. Pacjent nie będzie wymagał dodatkowych działań. Przy naciekaniu głębszych struktur konieczne jest rozważenie powtórnej operacji w celu rozszerzenia zabiegu.
Chemioterapia jako pooperacyjne leczenie uzupełniające (tzw. adjuwantowe) nie jest konieczna w mało zaawansowanych rakach pęcherzyka żółciowego (stopień I). W pozostałych przypadkach można rozważać chemioterapię uzupełniającą (takimi lekami, jak gemcytabina, kapecytabina lub 5-fluorouracyl), ale nie ma w tym zakresie uzgodnionych wytycznych i protokołów leczniczych, ponieważ brak jest dobrze kontrolowanych badań klinicznych potwierdzających skuteczność takiego postępowania. Podobne stanowisko obowiązuje w stosunku do innych metod leczenia.