Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór pęcherzyka żółciowego
Objawy

Objawy i wczesne wykrywanie

Rak pęcherzyka żółciowego we wczesnych fazach nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Pacjent może mieć jedynie objawy patologii, która doprowadziła do rozwoju nowotworu. A więc mogą to być objawy kamicy, przewlekłego zapalenia lub niezbyt charakterystyczne i często trudne do sprecyzowania objawy „dyskinezy dróg żółciowych”, czyli szeroko pojętych zaburzeń transportu i wydzielania żółci.  W zaawansowanych fazach, gdy guz osiąga znaczne rozmiary (ryc. 3) pojawiają się objawy bardziej charakterystyczne dla choroby nowotworowej, takie jak spadek masy ciała, osłabienie, utrata apetytu, a w końcu żółtaczka i wyczuwalny w badaniu palpacyjnym patologiczny opór w prawym nadbrzuszu. Ponad 50% RPŻ rozpoznawanych jest przypadkowo, w badaniu mikroskopowym materiału usuniętego w czasie operacji z powodu ataku kamicy żółciowej lub ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. W związku z powolnym i skrytym rozwojem raka większość guzów rozpoznawana jest w zaawansowanych fazach, uniemożliwiających radykalne leczenie.

Populacyjny skrining w celu wczesnego wykrywania RPŻ nie jest zalecany. Wcześniejsze rozpoznanie możliwe jest przez zwiększoną "czujność onkologiczną" w przypadku występowania u pacjenta czynników usposabiających do rozwoju raka, a w szczególności:

  •  zróżnicowanie charakteru wykrytych w USG polipów pęcherzyka i w przy podejrzeniu gruczolaka nadzór w celu oceny dynamiki wzrostu i wczesne skierowanie na cholecystectomię – zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego;
  •  leczenie operacyjne kamicy pęcherzyka, gdy wywiady są długie i średnica złogu (złogów) przekracza 3 cm;
  •  program nadzoru (okresowe badanie USG) u osób z przewlekłym zapaleniem pęcherzyka i u chorych z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych (PSC).
Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony