Stopień zróżnicowania histopatologicznego
To cecha G (grading), którą określa się na podstawie budowy histologicznej lub stopnia atypii jąder komórkowych. W większości raków piersi stopień zróżnicowania jest jednym z ważniejszych wskaźników rokowania. Raki G1 są wysokozróżnicowane, maję lepsze rokowanie, a raki G3 są niskozróżnicowane i bardziej agresywne. Pośredni charakter mają raki G2.
Biologiczne podtypy raka piersi
W leczeniu raka piersi niezwykle istotne jest określenie jego biologicznego podtypu. Raki piersi o podobnym obrazie morfologicznym (typie histologicznym) mogą różnić się przebiegiem. Obecnie można przyjąć, że określenie „rak piersi” jest przede wszystkim nazwą lokalizacyjną, natomiast może oznaczać schorzenia o różnym przebiegu, rokowaniu i odpowiedzi na leczenie.
Na podstawie ekspresji receptorów hormonalnych (estrogenowych – ER i progesteronowych – PgR), HER2 i wskaźniku proliferacji Ki67 wyodrębniono następujące typy raka piersi:
- luminalny A – liczne receptory estrogenowe, „odbiorniki hormonu żeńskiego”,
- luminalny B – gorsze rokowanie niż typ luminalny A, raki niżej zróżnicowane, wyższe Ki67, mniejsza ekspresja receptorów hormonalnych,
- HER2 – dodatni - raki z nadmierną ekspresją HER2 lub z amplifikacją (wieloma kopiami) genu HER2, rokowanie poprawiło się po wprowadzeniu terapii anty-HER2,
- potrójnie ujemny – bez ekspresji receptorów hormonalnych ani HER2, agresywny podtyp.