Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór przełyku
Stadia zaawansowania

Stadia zaawansowania

Systemem służącym do oceny zaawansowania nowotworów przełyku jest klasyfikacja TNM, składająca się z 3 parametrów opisujących nowotwór. I tak składowa: T oznacza Tumor, czyli guz, i określa wielkość i rodzaj zmiany miejscowej; cecha N oznacza z angielskiego nodules i opisuje zajęcie węzłów chłonnych; ostatnie oznaczenie M, wywodzi się od słowa metastases  oznaczającego przerzuty do odległych narządów.

O ile sama klasyfikacja jest przydatna dla lekarza do określenia stopnia zaawansowania choroby, to dla pacjenta ważniejszy jest sam wynik stopniowania. Dokładna klasyfikacja znajduje się w osobnym rozdziale, a w tabeli nakreślono uproszczony sposób stopniowania tej choroby.

Tabela 1. Uproszczony sposób stopniowania nowotworów przełyku.

W celu dokładnego zrozumienia stopniowania i rozwiania wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony