Typy morfologiczne
W odniesieniu do raków piersi ogólnie przyjęta jest mikroskopowa klasyfikacja według Światowej Organizacji Zdrowia. Najbardziej ogólny jest podział na przedinwazyjne (nie zagrażające przerzutami) (wewnątrzprzewodowe) i naciekające raki piersi (zagrażające przerzutami).
W odniesieniu do raków piersi ogólnie przyjęta jest mikroskopowa klasyfikacja według Światowej Organizacji Zdrowia. Najbardziej ogólny jest podział na przedinwazyjne (nie zagrażające przerzutami) (wewnątrzprzewodowe) i naciekające raki piersi (zagrażające przerzutami).
Przewodowy rak przedinwazyjny (DCIS)
Jest coraz częściej rozpoznawany w następstwie upowszechnienia przesiewowych badań mammograficznych. W zależności od budowy rozrostu możemy wyróżnić następujące podgrupy przewodowego raka przedinwazyjnego:
- lity,
- sitowaty,
- mikrobrodawkowaty,
- brodawkowaty.
Ważny jest również stopień nieprawidłowości jąder komórki oraz obecność martwicy. W związku z tym wyróżnia się trzy stopnie złośliwości: niski, pośredni i wysoki.
Zrazikowy rak przedinwazyjny (LCIS)
Ma monomorficzny (jednolity) obraz komórek i wykrywa się go przypadkowo w czasie badań diagnostycznych innych rozrostów. Wykrycie LCIS nie ma wpływu na decyzje lecznicze.
Inwazyjny rak przewodowy
Jest najczęstszą postacią raka zagrażającego przerzutami u kobiet i stanowi 65-80% wszystkich przypadków raka piersi. Niemal zawsze towarzyszy mu częściowo obecność DCIS. Naciekający (inwazyjny) rak przewodowy wykazuje dużą różnorodność w zakresie komórek nowotworowych oraz pod względem obecności struktur cewkowych lub gruczołowych. W raku przewodowym naciekającym określa się stopień złośliwości histologicznej. Wyróżniamy trzy stopnie: niski, pośredni oraz wysoki.
Naciekający rak zrazikowy
Jest drugim, co do częstości występowania typem mikroskopowym i stanowi 10-20% wszystkich przypadków raka piersi u kobiet.
Inne mikroskopowe podtypy raka naciekającego piersi występują znacznie rzadziej i stanowią około 5% przypadków. Są to:
- rak cewkowy (tubularny),
- rak rdzeniasty,
- rak śluzowy,
- rak płaskonabłonkowy.
Rak Pageta
W przebiegu choroby Pageta zmiany w obrębie brodawki sutkowej i w jej najbliższym otoczeniu przypominają wyprysk: brodawka jest zaczerwieniona, swędząca, czasem pokryta strupem. Znamienna cechą mikroskopową jest obecność komórek Pageta.
Rak zapalny
Występuje stosunkowo rzadko (1-2% wszystkich przypadków). Charakteryzuje się niekorzystnym rokowaniem, przebiega z obrzmieniem i bolesnością piersi, zaczerwienieniem skóry, gorączką oraz podwyższoną liczbą białych krwinek. U niektórych chorych w badaniu przez dotyk nie wyczuwa się guza. Mikroskopowo stwierdza się zwykle nacieki raka przewodowego.
Mięsaki
Należą do nich: złośliwy guz liściasty, mięsak naczyń krwionośnych, tłuszczakomięsak, włókniakomięsak i mięsak mięśniakowaty prążkowanokomórkowy.
Przerzuty do piersi
Pierś może być także miejscem zmian przerzutowych w przebiegu innych nowotworów. Najczęściej przerzuty do piersi powstają w przebiegu czerniaka, raka narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego.
Receptory steroidowe
Tkanka nowotworowa raka piersi u kobiet charakteryzuje się wysoką ekspresją receptorów steroidowych. Receptory estrogenowe występują u 80% chorych na raka piersi, receptory progestagenowe u 70-40%. Określenie stanu receptorów steroidowych polega na interpretacji wyniku barwienia immunohistochemicznego jąder komórek raka piersi. Według najnowszych zaleceń za hormonowrażliwe uznaje się guzy wykazujące jakąkolwiek ekspresję receptorów steroidowych.