Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór wątroby
Stadia zaawansowania

Stadia zaawansowania

Rak wątroby powstaje i rozwija się w marskiej wątrobie. Na losy chorego ma wpływ nie tylko choroba nowotworowa, ale również – i to w znacznym stopniu – wydolność wątroby i zmiany w innych narządach, bardzo częste w przewlekłych chorobach wątroby. Zatem klasyczny sposób oceny zaawansowania raka wątroby na podstawie systemów używanych w innych nowotworach (jak klasyfikacja TNM) ma małą przydatność zarówno w wyborze leczenia, jak i rokowaniu. Najlepiej sprawdza się w praktyce i jest obecnie rekomendowana w oficjalnych zaleceniach pięciostopniowa klasyfikacja barcelońska (Barcelona Clinic Liver Cancer, BCLC), która oprócz charakterystyki guza (wielkość i liczba zmian) uwzględnia stopień wydolności wątroby (znana klasyfikacja kliniczna wg Child-Pugha) oraz ogólny stan pacjenta (klasyfikacja ECOG powszechnie stosowana w onkologii) (rys. 4).

Rysunek 4. Stopnie zaawansowania raka wątrobowo-komórkowego (HCC). Zalecenia EASL/EORTC

Rysunek 4

 
W celu dokładnego zrozumienia stopniowania i rozwiania wątpliwości zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony