Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwór wątroby
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Rak wątroby jest guzem litym, który na skutek wzrastania w marskiej wątrobie trudny jest do zróżnicowania. Największe problemy mogą występować wówczas, gdy średnica podejrzanego guzka nie przekracza 2 cm.

Najczęściej rak wątroby ma budowę beleczkowatą i komórki nowotworowe mogą bardzo przypominać prawidłowe hepatocyty. Niewielki odsetek raka wątroby (poniżej 5%) ma budowę mieszaną – raka z komórek wątrobowych i raka wywodzącego się z komórek przewodzików żółciowych. Bardzo rzadką i nietypową formą raka wątroby jest rak włóknistoblaszkowy (fibrolamellar carcinoma) powstający w niezmienionej wątrobie, szczególnie u młodych kobiet. Wzrost tego nowotworu jest wolniejszy i do rozsiewu dochodzi w bardziej zaawansowanych fazach niż w przebiegu typowego raka wątroby.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony