Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - ośrodkowego układu nerwowego
Diagnostyka

Diagnostyka

W diagnozowaniu nowotworów układu nerwowego największą rolę odgrywają badania obrazowe, głównie tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, pozwalające na wykrycie guza oraz określenie jego lokalizacji i rozległości. Rezonans magnetyczny (MRI) obecnie stanowi podstawową metodę diagnostyki nowotworów mózgu u dzieci. U niemowląt pomocnicze znaczenie, oprócz tomografii komputerowej i rezonansu, może mieć USG głowy. W razie podejrzenia nowotworu kanału kręgowego wykonuje się mielotomografię i/lub MRI oraz badania radioizotopowe. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowych spacjalistycznych badań.

Oprócz badań obrazowych, u pacjentów z podejrzeniem nowotworu ośrodkowego układu nerwowego  konieczne jest wykonanie badania dna oka, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badanie elektroencefalograficzne, oznaczanie stężenia biomarkerów nowotworowych (α-fetoproteina,  ß-HCG ) oraz badania biochemiczne w surowicy krwi.

W guzach o dużej złośliwości (medulloblastomaependymoma) wskazane jest badanie szpiku, scyntygrafia kości (badanie kości po podaniu znacznika) oraz tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Rozpoznanie nowotworu ośrodkowego układu nerwowego powinno być ustalone na podstawie badania histologicznego guza z materiału bioptycznego pobranego w czasie operacji neurochirurgicznej. W razie braku możliwości wykonania zabiegu neurochirurgicznego, nawet o charakterze diagnostycznym, leczenie niekiedy podejmuje się na podstawie prawdopodobieństwa budowy histopatologicznej guza, wynikającego z jego lokalizacji, wyglądu i tempa wzrastania.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony