Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - ośrodkowego układu nerwowego
Wyniki leczenia

Wyniki leczenia

Wyniki leczenia nowotworów układu nerwowego u dzieci w ostatnich latach znacząco poprawiły się. Dotyczy to głównie rdzeniaka płodowego i wyściółczaka, w których obecnie uzyskuje się ponad 60% długoletnich przeżyć. Rdzeniak płodowy (medulloblastoma) to jeden z najczęściej występujących u dzieci złośliwych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Występuje w tylnej jamie czaszki. Nowotwór ten wykazuje zdolność do rozsiewu poprzez płyn mózgowo-rdzeniowy  i często w momencie rozpoznania stwierdza się obecność komórek nowotworowych w płynie. Współczesne leczenie obejmuje chirurgiczne usunięcie nowotworu, a następnie chemioterapię i radioterapię. Zabieg neurochirurgiczny ma na celu uzyskanie materiału biologicznego do badania histopatologicznego, możliwe radykalne usunięcie masy guza oraz ewentualnie leczenie współistniejącego wodogłowia. Chemioterapia powinna być rozpoczęta możliwie jak najszybciej, najlepiej po ok. 2 tygodniach od zabiegu chirurgicznego. Po przeprowadzonej chemioterapii pooperacyjnej planuje się radioterapię, z tym, że nie stosuje się jej u dzieci poniżej 3. roku życia. Po zakończonym napromieniowaniu stosuje się jeszcze raz chemioterapię, tzw. podtrzymującą.

Jeszcze lepsze wyniki leczenia uzyskuje się u dzieci z wysokozróżnicowanymi gwiaździakami i czaszkogardlakami (85-90% długoletnich przeżyć). Niestety, w przypadkach guzów pnia mózgu, przy braku możliwości radykalnego leczenia neurochirurgicznego wyniki są w dalszym ciągu złe.

U pacjentów leczonych w dzieciństwie z powodu guzów ośrodkowego układu nerwowego często dochodzi do późnych powikłań związanych z leczeniem. Rodzaj tych powikłań zależy od:

● rozległości zabiegu operacyjnego i związanych z tym uszkodzeń w obrębie struktur mózgowych (niedowłady, zaburzenia mowy),

● dawki promieniowania przy radioterapii (zaburzenia rozwoju psychicznego, zaburzenia endokrynne),

● leków stosowanych w chemioterapii (zaburzenia słuchu, uszkodzenia mięśnia sercowego).

U dzieci wyleczonych z nowotworu ośrodkowego układu nerwowego obserwuje się zwiększone ryzyko wystąpienia w tej samej lokalizacji ponownie nowotworu, najczęściej jest nim białaczka lub chłoniak.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony