Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory u dzieci - ośrodkowego układu nerwowego
Objawy

Objawy, wczesne wykrycie

Pierwsze objawy nowotworów układu nerwowego są związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, a więc są to poranne wymioty na czczo, bóle głowy, różne objawy neurologiczne, jak pojawienie się zeza, zaburzeń połykania, zaburzeń chodu, utrzymania równowagi, czasami pierwszym objawem są drgawki, mogą być zaburzenia widzenia. W przypadkach guzów zlokalizowanych w rdzeniu kręgowym najczęstsze objawy kliniczne to: bóle grzbietu i kończyn, szczególnie w porze nocnej, niedowłady kończyn, zaburzenia chodu, skrzywienia kręgosłupa, zaburzenia czucia i funkcji zwieraczy. Pierwsze wstępne objawy mogą być słabo zaznaczone i podobne do występujących w częstych chorobach wieku dziecięcego. W nowotworach szybko rosnących objawy pojawiają się wcześnie przy stosunkowo małych rozmiarach guza. Natomiast w nowotworach wolno rosnących zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się w momencie, kiedy rozmiary guza są duże. U niemowląt najczęściej stwierdza się zmiany zachowania, takie jak niepokój, nadpobudliwość, płaczliwość i przeczulica, oraz często powiększanie obwodu głowy i uwypuklenie ciemiączka. Ze względu na możliwość różnej lokalizacji guzów w obrębie ośrodkowego układu nerwowego istnieje ogromna różnorodność dodatkowych objawów neurologicznych i ogólnoustrojowych, np. przy guzach zlokalizowanych w linii środkowej mózgu stwierdza się moczówkę prostą (charakteryzującą się oddawaniem dużej ilości moczu i piciem dużej ilości płynów), zaburzenia wzrostu, pogorszenie ostrości wzrostu i ubytki pola widzenia.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony