Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory kości i chrząstek stawowych
Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka są to wszystkie okoliczności, które mogą wpływać na możliwość zachorowania, w tym przypadku na nowotwór. Dzieli się je na modyfikowalne, związane na przykład ze stylem życia, oraz te, na które wpływu mieć nie możemy, jak wiek czy płeć. Do tej pory nie udało się jednak ustalić żadnych czynników modyfikowalnych w nowotworach kości. Spośród tych, których zmienić się nie da, można wymienić:

  •  Wiek – ryzyko zachorowania jest większe w okresie dojrzewania; wiąże się to z szybkim wzrostem tkanki kostnej. Drugi szczyt zachowań przypada po piątej dekadzie życia. Może to być związane z przewlekłymi chorobami kości.
  •  Wzrost – dzieci chorujące na osteosarcoma są przeważnie wyższe niż ich rówieśnicy.
  •  Płeć – osteosarcoma częściej występuje u mężczyzn.
  •  Rasa – niewiele częściej występuje u Afroamerykanów.

Mięsaki kości mogą także rozwinąć się w zakresie kości poddanej wcześniejszej radioterapii (tzw. mięsaki indukowane). Chondrosarcoma może pojawiać się na podłożu wcześniej istniejących zmian łagodnych, takich jak wyrośla chrzęstno-kostne czy chrzęstniaki (nowotwory łagodne tkanki chrzęstnej).

Ryzyko zachorowania na osteosarcoma wzrasta w przebiegu choroby Pageta lub następujących rzadkich zespołach dziedzicznych:

  •  Zespół Li-Fraumeni – tzw. zespół predyspozycji do nowotworów. U chorych wzrasta ryzyko zachorowanie na mięsaki tkanek miękkich, mięsaka kościopochodnego, raka piersi, kory nadnerczy, guzy mózgu i białaczki.
  •  Zespół Wernera (progeria adultorum) – należy do tzw. zespołów przedwczesnego starzenia się.
  •  Zespół Rothmunda-Thomsona – charakteryzuje się występowaniem niskiego wzrostu, zmian skóry, paznokci i zębów, wrodzonej zaćmy, łysienia i wrodzonych zaburzeń kostnych.
  •  Zespół Blooma – na obraz kliniczny zespołu Blooma składa się szereg zmian morfologicznych, opóźnienie umysłowe i zwiększona predyspozycja do zachorowań na nowotwory.
  •  Rodzinne występowanie zachorowań na dziedziczną postać retinoblastoma, czyli nowotwór wywodzący się z siatkówki oka.
Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony