Postępowanie po leczeniu (jakość życia, grupy wsparcia)
Obserwacja po leczeniu chorych na mięsaki kości o wysokim stopniu złośliwości ma na celu wykrycie wznowy miejscowej lub przerzutów odległych na tyle wcześnie, aby możliwe było zastosowanie skutecznego leczenia.
Badania umożliwiające wykrycie wznowy miejscowej to przede wszystkim badanie przedmiotowe uzupełnione o ultrasonografię blizny oraz badania obrazowe klatki piersiowej celem wczesnego wykrycia przerzutów do płuc. W większości przypadków wystarczy badanie RTG klatki piersiowej, a u chorych o wysokim ryzyku rozsiewu choroby wskazane jest wykonywanie tomografii komputerowej. W mięsaka Ewinga i osteosarcoma wskazane jest wykonywanie scyntygrafii kośćca z uwagi na ryzyko pojawienia się przerzutów kostnych. Obecnie nie zaleca się rutynowego wykonywania badania PET czy MRI całego ciała.
Nawrót choroby dotyczy 40-50% chorych i najczęściej ma miejsce w ciągu pierwszych trzech lat po zakończeniu leczenia. U chorych na mięsaki o lokalizacji kończynowej są to najczęściej przerzuty do płuc (70%) lub wznowa miejscowa (7% po zastosowaniu leczenia oszczędzającego). Dlatego zaleca się intensywną obserwację, zwłaszcza w pierwszym okresie: co 6 tygodni do 3 miesięcy w ciągu pierwszych 2 lat, następnie co 6 miesięcy w 4. roku, a następnie raz w roku przez 5-10 lat. Przy niskim stopniu agresywności mięsaka kości częstotliwość wizyt kontrolnych może być mniejsza (co 6 miesięcy przez 2 lata, a następnie co rok). Z uwagi na możliwość bardzo późnych nawrotów choroby (ponad 10 lat po zakończeniu leczenia) nie ma jednoznacznego konsensusu na temat długości prowadzonego okresu obserwacji.
Z uwagi na zastosowanie intensywnej chemioterapii i radioterapii należy również uwzględnić ryzyko późnych powikłań kardiologicznych, nefrologicznych itp. oraz wtórne nowotwory. Wtórne białaczki, szczególnie ostra białaczka szpikowa, mogą rozwinąć się w ciągu 2-5 lat po zakończeniu leczenia.
Chorzy na mięsaki mogą uzyskać pomoc także za pośrednictwem Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki „Sarcoma” (www.sarcoma.pl), która jest organizacją społeczną non-profit. Głównym celem stowarzyszenia jest pomoc pacjentom oraz upowszechnianie wiedzy o mięsakach oraz o najnowszych sposobach diagnostyki i leczenia. Na stronie internetowej zamieszczony jest także wykaz ośrodków onkologicznych, w których pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną.