Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory kości i chrząstek stawowych
Typy morfologiczne

Typy morfologiczne

Na podstawie wyglądu na zdjęciu RTG oraz budowy ocenianej pod mikroskopem można wyróżnić kilka podtypów osteosarcoma. Dzieli się je na typy wysokiego, średniego i niskiego zróżnicowania. 80% wszystkich przypadków to podtypy konwencjonalne (osteoplastyczny, chondroblastyczny i fibroblastyczny), inne podtypy (telangiektatyczny, drobnokomórkowy, anaplastyczny) występują rzadziej.

Klinicznie wyróżnia się dwie grupy mięsaków: wrzecionowatokomórkowe i drobnokomórkowe. Do mięsaków wrzecionowatokomórkowych należy osteosarcoma, włókniakomięsaki, nowotwory pleomorficzne (wielopostaciowe), a w grupie nowotworów drobnokomórkowych znajduje się mięsak Ewinga i chondrosarcoma.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony