Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory kości i chrząstek stawowych
Rehabilitacja

Rehabilitacja

Rehabilitacja rozpoczyna się przez zabiegiem operacyjnym i wdrażana jest możliwie wcześnie po zabiegu. Celem jest uzyskanie jak najlepszej sprawności fizycznej i funkcji kończyny. W czasie rehabilitacji ważna jest współpraca rehabilitantów oraz psychologów/psychiatrów z zespołem lekarskim.

Leczenie poszczególnych typów nowotworów kości:

Osteosarcoma

Postępowanie w chorobie zlokalizowanej stanowi chemioterapia przedoperacyjna, usunięcie ogniska pierwotnego i dalsza chemioterapia. Leczenie należy stosować w placówkach referencyjnych. W porównaniu z samym zabiegiem operacyjnym leczenie skojarzone zdecydowanie poprawia wyniki leczenia.

Głównym celem zabiegu operacyjnego jest bezpieczne usunięcie nowotworu i zachowanie funkcji kończyny. Jeśli zaś chodzi o chemioterapię to występuje wiele różnych schematów. Kombinacja chemioterapii przed- i pooperacyjnej oraz czas jej trwania jest przedmiotem badań klinicznych. Większość obecnych protokołów zaleca stosowanie chemioterapii przez okres od 6 do 12 miesięcy.

Pacjenci w najwyższym, IV stadium zaawansowania mogą być również wyleczeni, o ile możliwe jest uzyskanie odpowiedzi na chemioterapię i usunięcie przerzutów. Około 30% wszystkich pacjentów w stadium IV zaawansowania ma szansę na długoletnie przeżycie.

Postępowanie w chorobie nawrotowej to przede wszystkim leczenie operacyjne oraz chemioterapia. W tym przypadku rokowanie jest niekorzystnie.

Mięsak Ewinga

Leczenie skojarzone, czyli połączenie leczenia operacyjnego, radioterapii i chemioterapii, znacząco poprawia czas przeżycia pacjentów.

Plan leczenia rozpoczyna się od chemioterapii wielolekowej, która trwa od trzech do sześciu cykli, następnie przeprowadza się leczenie miejscowe (zabieg operacyjny lub radioterapia) i kontynuuje się chemioterapię do jednego roku włącznie. U chorych z grupy wysokiego ryzyka prowadzone są badania kliniczne oceniające skuteczność wysokodawkowanej chemioterapii z zastosowaniem komórek macierzystych.

Radioterapia powinna być stosowana w razie braku odpowiednich marginesów chirurgicznych (czyli przy nieudanej próbie całkowitego wycięcia zmiany), przy wysokim odsetku żywych komórek w guzie pomimo chemioterapii przedoperacyjnej i jeżeli pacjent nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Ważne jest, że leczenie onkologiczne dzieci jest bardziej agresywne i można zastosować wyższe dawki leków niż u osób dorosłych, przez co osiągane wyniki leczenia są również lepsze.

Pacjenci z przerzutami i nawrotem choroby mają znacznie gorsze wyniki leczenia. Można rozpocząć od chemioterapii i przy możliwości leczenia operacyjnego wykonać zabieg operacyjny. Dodatkowo u chorych z przerzutami do płuc można uzyskać dłuższe przeżycia po zastosowaniu radioterapii na całe płuca. Rokowanie w grupie z przerzutami do szpiku i do kości jest gorsze.

Chondrosarcoma

Podjęcie decyzji klinicznej w chondrosarcoma opiera się na określeniu podtypu mięsaka oraz jego stopnia złośliwości histologicznej. Ryzyko powstawania przerzutów chondrosarcoma o niskim stopniu złośliwości jest niewielkie, ale może dochodzić do wznów miejscowych. Postępowanie w przypadkach chondrosarcoma o niskim stopniu złośliwości histologicznej i o centralnej lokalizacji w zakresie kości długich kończyn oraz powstałych na podłożu wyrośli chrzęstno-kostnych polega na usunięciu guza bez konieczności stosowania leczenia uzupełniającego chemioterapią. Nowotwory o wysokim stopniu złośliwości zlokalizowane w zakresie szkieletu osiowego powinny być chirurgicznie usunięte z szerokimi marginesami. Największe trudności sprawia leczenie operacyjne zmian o lokalizacji osiowej (czaszka, miednica). Guzy te przez długi czas nie powodują bólów i rozrastają się do dużych rozmiarów. Najczęściej są one nieresekcyjne, a metodą z wyboru może być radioterapia, chociaż chondrosarcoma generalnie uznaje się za nowotwory niewrażliwe na radioterapię.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony