Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Nowotwory nerwów obwodowych i autonomicznego układu nerwowego
Stadia zaawansowania

Stadia zaawansowania

Do klasyfikacji zaawansowania MPNST stosowana jest skala TNM umożliwiająca podział na 4 stadia. Cecha N określa wielkość guza pierwotnego, N – przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, a M – przerzuty odległe. Do ustalenia stopnia zaawansowania klinicznego konieczne jest również określenie stopnia mikroskopowej złośliwości w skali od G1 (najmniej złośliwy) do G3 (najbardziej złośliwy). Opierając się na tych cechach określa się stopień zaawansowania.

W przypadkach guzów chromochłonnych i przyzwojaków zaawansowanie choroby nowotworowej określa się w jednej z trzech kategorii:

  •  choroba zlokalizowana,
  •  zaawansowanie regionalne,
  •  choroba uogólniona.

Przerzuty stwierdza się najczęściej w węzłach chłonnych, kościach, płucach i wątrobie.

Stopień zaawansowania nerwiaka zarodkowego oceniany jest na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Oceny Stopnia Zaawansowania Neuroblastoma (INSS). Wyróżniamy w niej 4 stopnie zaawansowania, przy czym w pierwszym choroba jest najmniej zaawansowana, a w  czwartym już rozsiana. U około 70% pacjentów nerwiak zarodkowy wykrywany jest w stadium przerzutowym. Rokowanie zależy jednak nie tylko od klinicznego stopnia zaawansowania choroby i zajęcia węzłów chłonnych (u dzieci powyżej 1. roku życia), ale również od wieku pacjenta, umiejscowienia ogniska pierwotnego, charakterystyki biologicznej nowotworu i ilości wydzielanych katecholamin. U dzieci poniżej 1. roku życia przeżycia 5-letnie w przebiegu nerwiaka zarodkowego obserwuje się u 90% chorych, natomiast powyżej 18. roku życia tylko u 30-50%. U niemowląt stwierdza się niekiedy spontaniczne wyleczenia nerwiaków zarodkowych.

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

MZ przedkłada finanse nad zdrowie?

Używkę, jaką jest tytoń, państwo powinno wypierać z rynku – powiedziała prof. Joanna Didkowska, kierownik KRN w wywiadzie z Mirą Suchodolską. Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu na temat tej używki.

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Początek strony