Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Przewlekła białaczka mielomonocytowa
Objawy, wczesne wykrycie

Objawy, wczesne wykrycie

Czasami przypadkowo wykonana morfologia krwi obwodowej, u chorych bez jakichkolwiek objawów choroby może wykazać zwiększoną liczbę monocytów (powyżej 1000 w mm3). Należy wówczas poszukiwać przyczyny monocytozy, a jedną z nich może być przewlekła białaczka mielomonocytowa. W przewlekłej białaczce mielomonocytowej typu zespołu mielodysplastycznego objawy wynikają z cytopenii obwodowych; są to objawy niedokrwistości, zakażenia w przebiegu granulopenii, skaza małopłytkowa. Chorzy na typ mieloproliferacyjny zwykle mają objawy ogólne (utrata wagi ciała, gorączka, poty nocne). Powiększenie śledziony wywołuje bóle brzucha. Może dochodzić do zajęcia skóry (guzki) i/lub dziąseł (przerost). Na wczesnym etapie choroby może jedynie występować monocytoza we krwi obwodowej. Konieczne jest wykluczenie innych chorób przebiegających z monocytozą, w tym infekcyjnych i chorób z autoagresji. Monocytoza musi utrzymywać się powyżej 3 miesięcy. Konieczne jest wykluczenie przewlekłej białaczki szpikowej lub mastocytozy (badanie cytogenetyczne i molekularne).

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Pięcioletnie przeżycia polskich pacjentów wynoszą 70 proc., to około 10 punktów procentowych mniej niż w innych krajach UE

Przeżywalność pięcioletnia polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (PBL) wynosi obecnie 70 proc. – 10 proc. mniej niż w innych krajach Unii Europejskiej.

Tegoroczny Biuletyn już dostępny!

Przedstawiamy Państwu tegoroczny Biuletyn z danymi o zachorowaniach i zgonach na nowotwory w 2021 roku. Zachęcamy do lektury!

Rak dróg żółciowych w Polsce - obraz epidemiologiczny wraz z analizą postępowania terapeutycznego w latach 2016-2020 - raport

Zapraszamy do lektury naszego najnowszego raportu poświęconego rakowi dróg żółciowych. W publikacji znajdziecie między innymi informacje dotyczące etiologii, czynników ryzyka, prewencji, objawów i diagnostyki, możliwości leczenia oraz epidemiologii.

Początek strony