Przejdź do treści

Szukaj w zintegrowanej platformie informacyjnej KRN:

Przewlekła białaczka mielomonocytowa
Objawy, wczesne wykrycie

Objawy, wczesne wykrycie

Czasami przypadkowo wykonana morfologia krwi obwodowej, u chorych bez jakichkolwiek objawów choroby może wykazać zwiększoną liczbę monocytów (powyżej 1000 w mm3). Należy wówczas poszukiwać przyczyny monocytozy, a jedną z nich może być przewlekła białaczka mielomonocytowa. W przewlekłej białaczce mielomonocytowej typu zespołu mielodysplastycznego objawy wynikają z cytopenii obwodowych; są to objawy niedokrwistości, zakażenia w przebiegu granulopenii, skaza małopłytkowa. Chorzy na typ mieloproliferacyjny zwykle mają objawy ogólne (utrata wagi ciała, gorączka, poty nocne). Powiększenie śledziony wywołuje bóle brzucha. Może dochodzić do zajęcia skóry (guzki) i/lub dziąseł (przerost). Na wczesnym etapie choroby może jedynie występować monocytoza we krwi obwodowej. Konieczne jest wykluczenie innych chorób przebiegających z monocytozą, w tym infekcyjnych i chorób z autoagresji. Monocytoza musi utrzymywać się powyżej 3 miesięcy. Konieczne jest wykluczenie przewlekłej białaczki szpikowej lub mastocytozy (badanie cytogenetyczne i molekularne).

Kliknij aby otrzymać wersję do wydruku i PDF

Aktualności

Nawet 30% nowotworów może być dietozależnych

Mgr Marta Miklewska (członkini naszego zespołu) wzięła udział w Konferencji Wojewódzkiej "Kontroluję nie ryzykuję" , gdzie opowiedziała o żywieniu w profilaktyce przeciwnowotworowej. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym to wystąpienie.

Czy Krajowy Rejestr Nowotworów powinien być traktowany jako dobro narodowe?

Wywiad z dr hab. n. med. Joanną A. Didkowską w "Menadżer Zdrowia"

Konferencja prasowa
Konferencja prasowa „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”

W związku z odbywającym się 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem zorganizowaliśmy konferencję prasową pod hasłem „Nowotwory – Pandemia i co dalej?”.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym wydarzenie.

Początek strony